POTKAN - NAJNEBEZPEČNEJŠÍ HLODAVEC

 

Potkan hnedý  (staršie potkan hnedastý, potkan obyčajný, potkan kanálový; ľudovo potkan; lat. Rattus norvegicus, staršie Mus decumanus) je hlodavec z čeľade myšovité. Dnes je to kozmopolitne rozšírený druh, pôvodom z močiarov severovýchodnej Ázie. Výskyt na Slovensku bol doložený na 79,1 % územia.
Potkan obyčajný meria 24 cm, má krátke ušnice a chvost kratší ako telo. Potkan hnedý je o niečo menší,  meria 16-20 cm, má väčšie ušnice a chvost dlhší ako telo. Obidva druhy majú značný podiel na šírení epidemických, vírusových, bakteriálnych a hubových chorôb priamo na zásoby potravín, ľudí a domácich zvierat.
Potkan vo všeobecnosti je najnenávidenejším členom našej cicavčej fauny. Aj keď sme pri ostatných škodcoch niekedy ochotní vecne zaznamenať v ich prospech aj  užitočné funkcie - nech sú aj hocijako bezvýznamné, tak pri tomto hlodavcovi to vôbec neplatí. Boj proti potkanom nariaďuje zákon a úradne sa organizuje. Pôvodnou krajinou potkana obyčajného je severovýchodná Ázia, je rozšírený prakticky po celom svete a vzhľadom na to, že má užasnú plodnosť, je veľmi nebezpečný.  Samica potkana obyčajného sa okotí 2 až 3 krát do roka, pričom v jednom vrhu máva po 6 až 12 mláďat, odchová ich do roka pomerne veľa a preto sa rody v určitých cykloch masovo premnožujú . Boj proti týmto cicavcom je ustavičný a tvrdý. Ale aj tu existuje humánnejšie riešenie a to predstavujú práve živo lovné pasce, ktoré sa  bezpečne používajú na celom svete. Určite urobíme radosť i dieťatku, keď vypustíme zvieratko opäť do prírody,  bude mať z toho obrovskú radosť dieťa i zviera.




Komentáre

Obľúbené príspevky