kuna skalná
Na Slovensku žijú dva druhy kún. Kuna lesná (Martes martes) a kuna skalná (Martes foina). Sú si navzájom veľmi podobné, existuje však veľa znakov, podľa ktorých sa dá rozpoznať, o ktorý druh ide.
Opis a sfarbenie:
Pri kune skalnej je farebný výraz zimnej i letnej kožušiny rovnaký. Hrdlová škvrna je jasne biela a rozvetvuje sa jej až na predné končatiny. Nos kuny skalnej je ružovo sfarbený. Na rozdiel od kuny lesnej nemá labky zarastené srsťou ,takže v jej stope sú labky zreteľné otlačené. Ušné boltce má menšie ako kuna lesná. Na hrdle má veľkú bielu škvrnu, dĺžka tela je asi 42-50 cm, chvost 23-26 cm, hmotnosť 1,2 kg až 2,3 kg.
Spôsob života
Kuna skalná vyhľadáva ľudské obydlia, často žije i vo veľkých mestách. Na dedinách vyhľadáva staré stodoly, slamové stohy, hromady kamenia alebo dreva. Najradšej navštevuje nové strechy, ktoré sú zateplené nobasilom, kde si robí brlohy. S kunou lesnou sa neznáša a pokiaľ sa tieto dva druhy spolu stretnú, kuna skalná z pravidla ustupuje z teritória. Tam, kde sa cíti bezpečná, vychádza na lov v podvečer ešte za úplného svetla. Parí sa koncom júla a začiatkom augusta, v dobe párenia vydávajú kuny rozmanité hlasité zvuky, vrčia, prskajú a pod. V marci a v máji vrhá samica v mäkko vystlanom hniezde dve až šesť mláďat, ktoré sú asi 36 dni slepé. Samica ich v brlohu zahrieva svojim telom. Hlavnou potravou kuny skalnej sú potkan, myši, malé vtáky a vajcia hydiny. V lete s veľkou obľubou zbiera sladké ovocie a rôzne bezstavovce, hlavne hmyz a mäkkýše. V sadoch zbiera sladké plody, najradšej čerešne a slivky. Kuna skalná prejavuje veľkú nervozitu až panický strach pred veľkými vtákmi (asi od veľkosti kohúta, keď sa s nimi stretne, zaujme obranný postoj). Tým sa vysvetľuje, prečo kuna v kurníku, kam vošla pri prenasledovaní myši, usmrtí všetky sliepky okolo seba, vôbec sa nesnaží korisť odtiahnuť, ale naopak sama v panickom strachu prchá.
Komentáre
Zverejnenie komentára